ویژگی های یک سایت حرفه ای [معرفی 18 ویژگی برتر]

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به محض باز کردن لینک یک سایت بلافاصله آن را ببندید و اصلا از آن سایت خوشتان نیاید و دیگر هم سراغش نروید! یا برعکس! زیبایی ظاهری سایت، سرعت خوب و مناسب، مسیریابی راحت و محتوای یک سایت مجذوبتان کرده باشد. برخی از مواردی که در جمله قبل اشاره شد شاید به نظر سلیقه‌ای باشد. اما بهتر است توجه داشته باشید که یک سایت خوب باید بتواند نظر اکثر کاربران را به خود جلب کند. با تمام این صحبت‌ها به نظر شما ویژگی های یک سایت حرفه ای خوب چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویژگی‌های یک سایت خوب آشنا کنیم تا بتوانید یک سایت جذاب و کاربرپسند بسازید. با ما تا انتهای این مطلب با لوین سایت همراه باشید.

مهم‌ترین ویژگی های یک سایت خوب

طراحی سایت با وردپرس نه تنها به ظاهر سایت بلکه به میزان کارایی آن هم بستگی دارد و اگر سایتی کارامد نباشد، زیبایی ظاهر آن به کاربر کمکی نمی‌کند. طراحی وب بایدها و نبایدهایی دارد که در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره می کنیم:

دامنه مناسب

البته که یک دامنه ی خوب بهترین راه به یاد ماندن است. ناگفته پیداست که سایتی دامنه اش در یاد کاربر می ماند که با به یادآوردن ادرس سایت موضوع آن هم به خاطر بماند. همچنین یک مبحث مهم در سئو مرتبط بودن ادرس با محتوا است. هیچ ادرسی نمی توانید پیدا کنید که شماره در ان داشته باشد و ارتباط موضوعی هم با محتوا داشته باشد. سعی کنید دامنه ای با نوشتار ساده انتخاب نمایید. همچنین اسمی که انتخاب می نمایید نباید چندگانگی در درک تلفظ داشته باشد.

اختصاص یک فضای میزبانی (Hosting)

به خاطر داشته باشید که میزبان وب شما به نوعی شریک تجاری شماست (جایی که هاست رو خریداری میکنید) ،خدمات و عملکرد آنها می تواند به طور مستقیم روی شغل شما تأثیر بگذارد .منظور از هاستینگ فضایی است که اطلاعات وبسایت شما بر روی آن قرار می‌گیرد.یک سایت خوب و حرفه ای قطعا به فضای مناسبی برای بارگذاری احتیاج دارد.یک سایت آهسته و کند بسیار خسته کننده و ناامید کننده است و آمار بازدید را کم میکند و روی رتبه سایت هم تاثیر منفی دارد.

ظاهر یک وبسایت خوب

در طراحی وب سایت علم هایی به نام‌های ui و ux وجود دارد که معنی آنها به ترتیب به معنی رابط کاربری و تجربه کاربری است. رابط کاربری را اگر بخواهیم بسیار ساده تعریف کنیم، خواهیم گفت: آنچه که کاربر از یک وب سایت را می‌بینید را رابط کاربری یا UI می گویند؛ و همچنین تجربه و احساسی را که در اثر استفاده از یک وب سایت احساس می‌کنند را تجربه کاربری یا UX می‌نامند.

یک وب سایت خوب یک وب سایت زیبا است. اما زیبایی به معنی آثار هنری در حد داوینچی نیست. زیبایی در یک وب سایت به معنی ظاهری ساده با ترکیب رنگ‌های دارای هارمونی است که باعث می شود ماندن و چرخیدن در یک وب سایت را لذت بخش کند.

خدمات: طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس [سفارش ساخت سایت فروشگاهی]

داشتن یک لوگو مناسب

یکی از اصلی ترین ویژگی های یک سایت حرفه ای لوگو (logo) است که معرف یک شرکت، محصول، سایت یا هویت یک برند است یک لوگو با طراحی حرفه ای توجهات را جلب می کند، و اثری ماندگار روی ذهن مردم می گذارد. طراحی نادرست لوگو (آرم)قادر به برقراری ارتباط و رساندن پیام یک برند نخواهد بود و کسب وکار به شدت آسیب میبیند.

امروزه، آرم فقط یک نماد تجاری برای شناسایی یک شرکت نیست وبه محصولات یا خدمات در ایجاد هویت قوی برند کمک می کند. یک آرم طراحی شده حرفه ای این توانایی را دارد که مردم را به مشتریان وفادار تبدیل کند. در سایت شما این لوگو باید در بالا سمت چپ و یا راست قرار گیرد.

داشتن نقشه راه منطقی و اساسی

مطمئناً، یک وبسایت باید از نظر ظاهری زیبا باشد. اما مهم‌تر از آن این است که در وحله اول نحوه کار کردن با سایت‌تان را مشخص کنید، قبل از اینکه حتی سرورتان را انتخاب کنید یا حتی یکی از کدهای HTML را تایپ کنید، لازم است که مشخص کنید که چه طرح و نقشه‌های برای سایت‌تان در نظر دارید. تجربه کاربری هم برای ارتباط کار با سایت مهم است و هم برای جستجوگرها. زیرا گوگل، علاوه بر محتوا ساختار سایت را نیز برای رتبه‌بندی در نظر می‌گیرید.
بنابراین شما باید از نظر بصری و ظاهری طرحی مناسب و منطقی انتخاب نمایید. تا افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و بتوانند منطق سایت شما را درک کنند و همچنین بتوانید در رتبه‌بندی گوگل بالا بیایید.

سرعت یک وب سایت خوب

 یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل سرعت یک وب سایت است. دلیل اهمیت دادن گوگل به این مورد از آن جهت است که کاربران به سرعت از سایت‌هایی که دارای سرعت پایینی هستند، خارج می‌شوند. گوگل تمام تلاشش را می‌کند بهترین پیشنهادهای ممکن را به کاربران خود ارائه کند. به طور کلی وب سایت‌هایی که زیر سه ثانیه لود می‌شوند، عالی‌ترین امتیاز را خواهند گرفت.

 ابزارهای زیادی برای تست سرعت وب سایت طراحی شده است است. یکی از معروفترین ابزارهای تست سرعت سایت جی تی متریکس است. شما می‌توانید شما می‌توانید در سایت جی تی متریکس دامنه وب سایت خود را وارد کنید و سرعت وب سایت خود را از نگاه گوگل و یاهو بسنجید.

خدمات: طراحی سایت شرکتی با وردپرس [سفارش ساخت سایت شرکتی]

عناصر مطابق با SEO

طراحان وب درجه یک می دانند به روز بودن و عقب نماندن از صنعت SEO، یعنی اضافه کردن عناصر و ویژگی های منطبق بر  SEO به طراحی کلی سایت، چقدر اهمیت دارد. اگر سایتتان مطابق با سئو سایت نباشد، گوگل و سایر موتورهای جستجو نمی توانند آن را به طور دقیق رتبه بندی کنند. یعنی بازدیدکنندگان احتمالی نمی-توانند شما را در نتایج موتورهای جستجو بیابند، که باعث کاهش ترافیک بازدید و آمار کلی استفاده از سایت شما خواهد شد.

عملکرد اختصاصی

کسب و کار شما خاص است، پس وب سایتتان هم باید خاص باشد. عملکردی که شما در سایتتان احتیاج دارید با عملکردی که موسسات دیگر می خواهند متفاوت است. طراحی سایت درجه یک به شما اجازه می دهد تعیین کنید کدام عملکردها بیش از بقیه اهمیت دارند و کدام اهمیت چندانی ندارند. بدین ترتیب شما قدرت انتخاب خواهید داشت و مجبور نیستید مدلی را به کار ببرید که مناسب وضعیت و موقعیتتان نیست.

قرار دادن اطلاعات تماس در تمام صفحات

درباره ما و تماس با ما به خودی خود صفحات جدا هستند. اما اینکه کاربر قبل از خرید وارد این صفحات شود ممکن است باعث تغییر مسیر کاربر شود و کاربر خرید خود را به هر دلیل به سر انجام نرساند. به همین منظور بهتر است تا در هر صفحه اطلاعاتی که کاربر دوست دارد در مورد کسب‌و‌کار و پل ارتباطی شما داشته باشد را قرار دهید. بهترین مکان برای این امر در فوتر یا پایین‌ترین بخش سایت است.

خدمات: طراحی سایت در قزوین [طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی]

تامین امنیت سایت

یکی از مهمترین ویژگی های یک سایت حرفه ای امنیت است که شما باید به امنیت سایت خود اهمیت ویژه‌ای بدهید، اگر شما فروش اینترنتی دارید، نیازمند تلاش برای تامین امنیت سایت خود با یک گواهی ssl هستید. ssl ارتباط بین شما و مشتریان شما را رمزگذاری می‌کند تا ترس شما و مخاطبان‌تان را نسبت به ثبت اطلاعات از بین ببرد. از آنجایی که سرقت هویت در فضای اینترنت زیاد است، باید امینت سایت خود را جدی بگیرید.

مطابقت با نیاز بازدیدکنندگان

بسیار لازم است که سایت را مطابق با بازدید کنندگان خود بهینه نمائید.  اشتباه دیگری که بسیاری از طراحان باتجربه نیز مرتکب آن می شوند، عدم تطابق سایت با میانگین امکانات مخاطبان است. مساله ای که فقط با استفاده از تجربه و نتایج آمارگیرها و تحلیل آنها می توان اطلاعات درست را دریافت.به عنوان مثال رزولوشن مانیتور, میانگین سرعت اینترنت, مرورگرها و ورژنهای مورد استفاده آن مواردی هستند که میتوانید با دقت در آنها سایتی مناسب کاربران خود داشته باشید.

استفاده از تصاویر جذاب

استفاده از تصاویر آماده برای طراحی وب سایت کاری ساده و وسوسه انگیز به نظر می رسد، اما اگر می خواهید برای داشتن سایتی درجه یک هزینه کنید باید پولی را هم برای عکاسی اختصاصی حرفه ای کنار بگذارید. همه سایت های درجه یک از تصاویری جذاب استفاده می کنند که به خوبی با برند و ظاهر کلی سایتشان تناسب دارد. بهترین راه برای این کار استخدام فردی است که چنین تصاویری را به طور اختصاصی برای شرکت شما تولید کند. در این صورت نه تنها حق کپی رایت این تصاویر را در اختیار خواهید داشت، بلکه کسب و کار خود را نیز از رقبا متمایز خواهید کرد.

خدمات: طراحی سایت در قم [طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی]

آپتایم

یکی از دلایل راه‌اندازی وبسایت این است که به صورت حضوری نمی‌توان در تمامی ساعات شبانه‌روز و هفت روز هفته با کاربر در ارتباط بود. اما وبسایت این قابلیت را فراهم می‌کند تا بدون محدودیت مکانی و زمانی بتوانید با کاربران خود در ارتباط باشید. منظور از آپتایم زمانی است که سایت شما بر روی اینترنت برای همه در دسترس است. یک سایت خوب آپتایمی نزدیک به صد در صد دارد. یک لحظه در دسترس نبودن وبسایت شما می‌تواند به اندازه از دست دادن چندین مشتری به ضرر شما تمام شود که از مهم ترین ویژگی های یک سایت حرفه ای می باشد.

نمایش اطلاعات مهم

کاربر در وب سایت شما به دنبال خدمات و یا محصولات اصلی شما می باشد. برای همین باید به کاربر این اطلاعات مهم را در قسمت های اصلی وب سایت نمایش دهیم به جای اینکه کاربر را با لینک های شبیه درباره ما و اطلاعات غیرضروری دیگر کلافه کنیم. مثلا در وب سایت رستوران، کاربر به دنبال منو غذا، فضای رستوران، ساعات فعالیت و آدرس رستوران می  گردد و به بخش های دیگر توجه چندانی ندارد.

قابل دسترس از طریق موبایل

گوشی‌های تلفن همراه دیجیتالی و تبلت، میزان ترافیک سایت را افزایش می‌دهند. زمانی که یک سایت قابلیت دسترسی با موبایل را داشته باشد، تعداد مراجعین به  آن سایت افزایش می‌یابد. اندی چو مدیر بخش توسعه موبایل بینگ می‌گوید، 70 درصد فرایندهای تکمیلی در سایت‌ها به صورت روزانه توسط موبایل ها انجام می‌شوند. این به این معنا است که افراد غالباً از طریق موبایل‌های خود، کارهای اینترنتی را انجام می‌دهند. اگر بخواهند خریدی انجام دهند، جایی بروند و … اکثراً با موبایل خود این کار را انجام می‌دهند.
خدمات: طراحی سایت در همدان [طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی]

اهمیت محتوا برای یک سایت خوب

توصیه میشود که محتوایمان را از پستوی سایت در بیاوریم و همانند یک منوی خوب سرآشپز حرفه ای، در دسترس مخاطب و در صفحه اصلی سایت بگذاریم. رعایت همین نکته کوچک کمک میکند که بازدیدکننده دائمی شما به راحتی با یک نگاه می تواند بفهمد کدام بخشها اخیرا به روز شده و سریع می رود سر اصل مطلب.
در نظر داشته باشید که محتوای سایت خوب باید بخوبی بهینه‌سازی شده و به روز باشد. ناگفته پیداست که محتوا صرفا به معنای نوشتار نیست بلکه علاوه بر متن شامل صوت، ویدئو، عکس، پوستر، اینفوگرافیک و سایر فایل‌ها نیز میباشد

انتشار مطالب در شبکه‌های اجتماعی

حال که اطلاعاتتان کاملا درست است، باید کمک کنید تا مطالبتان در سراسر دنیای وب به گردش در آیند. یکی از این راه‌ها استفاده از لینک شبکه‌های اجتماعی برای انتشار محتواست. به این موضوع فکر کنید که مطلب شما پس از انتشار، در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، اینستاگرام و … بازدید خورده و کاربران برای مطالعه کامل مقاله وارد وب‌سایت شما شوند. چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ مسیر پس از این اتفاق را شما در بخش کامنت‌ها برای ما توضیح دهید.

صفحه سوالات متداول

همیشه برای کاربران و مشتریان سوالات متداول وجود دارد که ذهن آنها را مشغول کرده و آنها را دچار استرس می کند. اکثر این سوالات بین کاربران تکراری و مشخص می باشد. این سوالات را گردآوری کنید و برای آنها پاسخ های مناسب و کوتاه پیدا کرده و در صفحه سوالات متداول وب سایت حرفه ای خود قرار دهید.

حتما بخوانید: وردپرس چیست؟ [آشنایی با مزایا+کاربردهای وردپرس]

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط