شناخت نیاز مخاطب

راهکار های شناخت نیاز مخاطب در طراحی سایت [7 مورد کاربردی]

تمام مدیران سایت ها می خواهند که طراحی سایت قوی تر و بزرگتری داشته باشند اما به این معنا نیست که مشاغل کوچک نمی توانند در این رقابت شرکت کنند. بر خلاف تصور عموم کسب و کار های کوچک نیز می توانند طراحی وب سایت موثر و تاثیر گذاری داشته باشند و یکی از مهم ترین اقدامات ایجاد خلاقیت و همچنین شناخت نیاز مخاطب از طراحی سایت است.

در واقع طراحی سایت با وردپرس م یابست معرف شما در فضای آنلاین باشد چرا که کاربران در مرحله اول می خواهند بدانند شما کی هستید و هدایت فعالیت ها به عهده چه کسی است بنابراین باید بر فعالیت خود متمرکز باشید اگر در ساخت سایت این که چه کسی هستید و مدیریت را چه کسی بر عهده دارد مطبی وجود نداشته باشد کاربران حس اعتماد مطلوبی را بر قرار نخواهند کرد و درصد نرخ تبدیل کاهش می یابد. فراموش نکنید که بازدید کنندگان می خواهند که به وب سایت اعتماد کنند بنابراین شما باید به آن ها کمک کنید در انتها علاوه بر نکات ذکر شده یکی از اساسی تر نیاز های مخاطب طراحی سایت کارآمد بودن سایت است.

مخاطب هدف چیست؟

استارت‌آپ‌ها زمانی به‌ وجود می‌آیند که مشکلی برای رفع شدن وجود داشته باشد. آن‌ها چندین سال زمان صرف شکل‌دهی و تولید محصولی می‌کنند که بتواند نیاز و یا مشکلی را رفع کند. هرچند اگر محصول و یا خدمات ایجاد شده در اختیار مخاطب هدف واقعی و درست قرار نگیرد، دور شدن از هدف مورد انتظار چندان بعید نخواهد بود. مخاطبین هدف گروهی از افراد هستند که شما به دنبال دستیابی به آن‌ها از طریق اشاعه و تبلیغ محصول خود هستید. به‌ طور مثال، آگهی‌های مربوط به افراد غیر گیاه‌خوار اگر در محیط‌ هایی که افراد گیاه‌خوار بسیاری وجود دارند قرار گیرند، کارآیی مناسبی نخواهند داشت. همچنین اگر آگهی‌های مربوط به جدیدترین و پیشرفته‌ترین کامپیوترها در محیط‌های صنعتی با تراکم بالا قرار نگیرند، بدون فایده خواهند بود. به عبارت ساده‌تر شناخت نیاز مخاطب هدف برابر است با فروش محصول یا خدمات شما.

انواع مخاطب هدف

مخاطب هدف منطقی:

مخاطب هدفی که قبل از انجام کاری در مورد محصول و خدمات تحقیقات انجام می‌دهد و ویژگی های محصول و خدمات شما را بررسی می‌کند، مخاطب منطقی است. شما باید نیاز این مخاطب را پیدا و رفع کنید. به صورت منطقی و کامل محصولتان را معرفی کنید و اجازه دهید مخاطب تصمیم بگیرد.

مخاطب هدف حسی:

مخاطب هدف حسی، مخاطبی است که بر اساس علاقه خود تصمیم می‌گیرد. در لحظه تصمیم به انجام کاری می‌گیرد و شما تنها باید احساس نیاز در آن ایجاد کنید.

خدمات: طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس [سفارش ساخت سایت فروشگاهی]

اهمیت شناخت مخاطب هدف

نیازهای مشتری هنگام خرید یک محصول ممکن است شامل موارد متعددی همچون، کیفیت عالی، کارایی و عملکرد درست، قیمت مناسب، راحتی و آسانی استفاده از محصول و موارد مشابه دیگری باشد و در رابطه با خرید خدمات می ‌توان به همراهی پشتیبان، ارائه قیمت منصفانه، برقراری ارتباط موثر و مداوم، کنترل به موقع، گزینه ‌های متنوع هنگام خرید، ارائه اطلاعات کامل و جامع اشاره کرد.

همانطور که اشاره کردیم، شناسایی نیازهای مشتری، قدم اولیه و مهم در ارائه خدمات بهینه می باشد که در نتیجه، منجر به ایجاد ارتباط قوی با مشتری شده و افزایش فروش و کسب درآمد بیشتر را به همراه دارد. درست است که این فرآیند به راحتی انجام نمی ‌شود و نیاز به بررسی و مطالعه فراوان دارد، اما نتیجه ای که در نهایت از آن دریافت می کنید، کاملا رضایت بخش خواهد بود که به هیچ وجه از وقت و هزینه ‌ای که صرف آن نموده اید، ناراضی نخواهید بود.

تعیین مشخصات مشتری

اولین گام در شناسایی شناخت نیاز مخاطب هدف تعیین شاخصه‌ها و ویژگی‌های خاصی برای مخاطب می‌باشد که عبارتند از:

  • سن: افراد دارای چه سنی احتمال دارد که مصرف‌کننده محصول و یا خدمات شما باشند؟ این مشخصه از آن‌ جایی اهمیت دارد که افراد در گروه‌های سنی مختلف تفکرات متفاوتی دارند و این بدان معنا است که کمپین بازاریابی شما باید بر طبق این مشخصه مناسب‌سازی شود.
  • جنسیت: جنسیت معیار مهمی است که قطعاً باید تعیین شود زیرا یک محصول باید بتواند به تفاوت‌های جنسیتی توجه کند. به‌ طور مثال، تبلیغ کردن یک محصول مراقبت از پوست مخصوص آقایان برای بانوان، بی‌معنا و ناکارآمد است.
  • توانایی مالی: توانایی مالی مخاطب هدف تاثیر بسیاری بر استراتژی‌های بازاریابی خواهد داشت. افرادی که از توانایی مالی بالایی برخوردارند به کمپین های بازاریابی لوکس و پرهزینه پاسخ بهتری خواهند داد. به‌ طور مثال، کمپانی تولید گوشی تلفن همراه OnePlus، به عنوان تولیدکننده بهترین محصولات اما با نصف قیمت شناخته شده است. با این شیوه او قادر بوده است که در میان طبقه متوسط جامعه محبوبیت بالایی کسب کند که در نتیجه منجر به فروش‌ حجم عظیمی از محصولاتش گردید.

خدمات: طراحی سایت شرکتی با وردپرس [سفارش سایت شرکتی حرفه ای]

راهکار های شناخت مخاطب هدف:

  • تحلیل نیاز مشتری

برای آنکه بتوانیم روند ارتباطی و تجربه مشتری را بهبود ببخشیم باید به خوبی نیازهایش را شناخته و درصدد رفع آن برآییم. برای برآورده سازی نیازهای مشتری، لازم است ابتدا آنها را تحلیل و بررسی نموده و نتیجه خوبی را ارائه کنیم و برای این امر باید مراحلی را طی کنیم.

در ابتدا نیاز است که یک پرسش‌ نامه تهیه نموده و از طریق آن به تجزیه و تحلیل نیاز مشتری بپردازیم. پرسش ‌نامه مورد نظر‌ باید حاوی سوالاتی در مورد  کسب و کار شما و همچنین رقیبان باشد و نگاه کلی مشتری از برند را نیز مورد سوال قرار دهد. برای آنکه پرسشنامه ای دقیق با هدف کسب اطلاعات مهم آماده کنید، سعی کنید با داده ‎‌های موجود شروع کنید. هر یک از این داده ‌ها می ‌توانند شامل پرسش ‌نامه ‌های قدیمی، مصاحبه ‌ها یا سابقه تلفنی بخش پشتیبانی مشتریان باشد.

  • تعیین نیازها و مشکلات

یکی از مراحل شناخت نیاز مخاطب هدف این است که خودتان را در موقعیت مشتریان تصور کنید. شناخت مشکلات و نیازهای مخاطبان راهی مناسب برای توسعه کسب و کار شما است. نیازهای خاص و ویژه آن ها را در نظر بگیرید. آیا مخاطبان شما نیا به پشتیبانی 24 ساعته دارند؟ چه امکاناتی برای استفاده روزمره خود نیاز دارند؟ محصولات و خدمات شما می توانند انجام کدام فعالیت های روزانه را برای آن ها راحت تر کند؟

  • نظارت بر رقبا

با اطمینان می‌توان گفت که هیچ محصول و یا خدماتی به‌ طور کامل بازار را در دست نخواهد داشت زیرا رقیب‌های جدید همواره در حال ورود به بازار هستند. در نتیجه دانستن این‌ که رقیبان شما در حال چه کاری در کسب‌وکار خود هستند ایده‌ی خوبی می‌تواند باشد. با این کار می‌توانید ایده‌های جدیدی در رابطه با استراتژی بازاریابی به‌ دست بیاوردید. به‌ طور مثال چه پیشنهادات ویژه و یا تخفیف‌هایی می‌توانید به محصولات و نمونه کارهای خود اضافه کنید و یا با ایجاد چه تغییراتی یک کمپین بازاریابی می‌تواند با خواسته‌ها و نیازهای مشتریان که همواره در حال تغییر هستند هماهنگ شود.

حتما بخوانید: اصل جذابیت در طراحی سایت [+معرفی 12 اصل برتر]

  • بررسی دقیق تر نیازها

تا کنون توانسته اید تا حدودی مخاطبان خود را بشناسید و اطلاعاتی درباره نیازها، مشکلات و علایق آن ها به دست بیاورید، اما در این مرحله مخاطبان را دقیق تر و با جزئیات بیشتر بررسی کنید. برای مثال اگر شما فروشگاه سیسمونی دارید و یکی از محصولات شما، یک کالسکه با قابلیت جمع شدن و یا تبدیل شدن ب یک صندلی ماشین دارید، به احتمال زیاد، مخاطبان شما خانواده های دارای نوزاد و یا کودک هستند که بیشتر به مسافرت رفته و نیاز به حمل کالسکه را دارند. بنابراین در نظر گرفتن ارزش محصولات خود و بررسی دقیق مخاطبان با استفاده از محصولات می تواند به شما در شناخت مخاطب هدف خود کمک کند.

  • نظر سنجی و مصاحبه

یکی از بهترین راه های شناخت نیاز مخاطب هدف، مصاحبه با افرادی است که فکر می کنید ممکن است به مشتریان شما تبدیل شوند و یا نسبت به محصولات و خدمات شما علاقه مند باشند. فرم های نظر سنجی، نظر سنجی های آنلاین، مصاحبه های حضوری و… روش هایی برای برقراری ارتباط با مخاطبان است که شما می توانید با استفاده از آن ها، بررسی و تحقیق کنید که نیازهای مخاطبان چیست و آن ها تمایل دارند چگونه این نیازها رفع شود.

خدمات: طراحی سایت در زنجان [طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی]

  • استفاده از شبکه های اجتماعی

با استفاده از شبکه ها و رسانه های اجتماعی می توانید به شناخت شناخت نیاز مخاطب هدف دست یابید. چرا که امروزه همه مردم به شبکه های اجتماعی مختلف دسترسی داشته و در آن ها فعالیت می کنند. کافی است تحقیق کنید که مخاطبان شما بیشتر در کدام یک از این شبکه ها و رسانه های اجتماعی فعالیت می کنند، سپس شما نیز با ساخت یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی مورد نظر و فعالیت در آن، می توانید با مخاطبانتان ارتباط برقرار کرده و از نیازها، علایق، مشکلات و چالش های آنان آگاه شوید.

  • شناخت مخاطب در تولید محتوا

این موضوع کاملا روشن و شفاف می باشد که محتوای بدون مخاطب مثل ماشین بدون راننده می باشد. جذب مخاطب به بازار هدف ارزشمندی بستگی دارد. زمانیکه محتوای تولید شده از جانب شما مفید، جامع و با ارزش باشد یعنی شما نیاز مخاطب خود را در نظر گرفته اید. زبان محتوا برای اینکه مخاطب را بهتر به خود جذب نماید باید به گونه ای باشد که در دایره فهم و درک مخاطبین شما قرار دارد و از کلمات و جملات نامفهوم استفاده نکرده باشید

این مسئله را به خاطر داشته باشید که استراتژی بازاریابی محتوای شما با توجه به شناختی که شما از مخاطبین خود دارید مشخص می شود. شما باید همیشه به این موضوع که خطاب به چه کسی محتوا می نویسید را همیشه به خاطر داشته باشید تا محتوایی که تولید می کنید مورد رضایت مخاطب قرار گیرد و شما را به هدفی که در سر دارید برساند.

خدمات: طراحی سایت در اراک [طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی اراک]

5 راه برای تعیین مخاطب هدف

برای تعیین درست شناخت نیاز مخاطب هدف باید داده های خود را تجزیه و تحلیل کنید. 5 مرحله گفته شده به شما در شناخت مخاطب هدف کمک کند:

1.مشتریان فعلی خود را بررسی کنید

شرایط مشتریان فعلی خود را بررسی کنید. چند سال دارند، کجا زندگی می کنند، چه علایق دارند؟ یکی از راه های دستیابی به این اطلاعات پرسش نامه است.

2.تجزیه و تحلیل رقبا

رقبای خود را بررسی کنید. آن‌ها چه کارهایی انجام می‌دهند. در فضای آنلاین فعالیت دارند و یا آفلاین. چه چیزی می فروشند و چه خدماتی به مشتری ارائه می‌دهند. سعی کنید تمام موارد را بررسی کنید و آن را بهبود دهید.

3. مشخص کنید که مخاطب هدف شما چه کسی نیست

مهندسی معکوس یکی دیگر از راه های تعیین مخاطب هدف است. به جای توجه به آنچه می‌خواهید، مخاطبانی را مشخص کنید که به شما ارتباطی ندارند و آن ها را از دایره هدف خود حذف کنید. دانستن این موضوع به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند.

4. دائما بررسی کنید

هر لحظه ممکن است مخاطبان هدف شما تغییر کنند و یا گسترده تر شوند. به همین خاطر دائما مخاطبان هدف طراحی سایت خود را بررسی و اصلاح کنید.

5.از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید

گوگل آنالتیک تعداد افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند را ارائه می‌دهد. شما می توانید با استفاده از این ابزار رفتار مخاطب را بررسی کنید. بعد از بررسی رفتار مخاطب، صفحات و محصولاتی که مخاطب به آن ها بیشتر علاقه دارد را تعیین و سپس زمان بیشتری بر روی آن ها بگذارید.

خدمات: طراحی سایت در گرگان [بهترین شرکت طراحی سایت گرگان]

اهمیت شناسایی مخاطب هدف:

اهمیت شناخت نیاز مخاطب هدف زمانی مشخص می شود که بخواهید برای بازاریابی خود استراتژی طراحی کنید. هنگام برنامه ریزی و استراتژی طراحی سایت برای بازاریابی و تبلیغات کسب و کارتان اگر نسبت به مخاطبان هدف خود، شناخت کافی نداشته باشید، ممکن است هزینه هایی را بیهوده و برای افرادی که تمایل و نیازی به خرید محصولات شما ندارند صرف کنید.
همه کارفرمایان و صاحبان کسب و کار برای گسترش کسب و کار خود، نیاز دارند مخاطبان خود را بشناسند و با توجه به ویژگی های آن ها، استراتژی هایی برای بازاریابی خود طراحی کنند.

از اهمیت های شناخت مخاطب هدف در بازاریابی محتوایی می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

» جلوگیری از تولید محتوا بیهوده که برای کاربران جذاب نیست
» معرفی شما به کاربرانی که به دنبال خدمات شما می گردند
» جلوگیری از هدر رفتن زمان و هزینه
» تولید محتوای کارآمد و مورد نیاز جامعه هدف
» کاهش مخاطبان گذری و افزایش مخاطبان حقیقی
» افزایش خریدار و مشتری
» افزایش مخاطبین وفادار و ماندگار
» افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

جمع بندی

در فواصل معین و به‌ طور منظم شناخت نیاز مخاطب هدف را مورد ارزیابی مجدد قرار دهید. مشخصات مشتری باید به‌ طور منظم بررسی و اصلاح شود و بر اساس آن نیز کمپین بازاریابی تغییر داده شود. از آن‌جا که ترندهای بازار همواره در حال تغییر می‌باشند، با جمع‌آوری دقیق داده‌های تحقیقاتی در مورد بازار می‌توان همواره پرچم‌دار و پیشرو بود. همچنین می‌توانید با شناخت مخاطب هدف و درک او از زمان با ارزش خود به‌ طور بهینه استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط