هدف از طراحی سایت

هدف از طراحی سایت [بررسی اهداف وب سایت های مختلف]

قبل از هر کاري شما بايد هدف مشخصي از طراحی سایت داشته باشيد تا مصمم تر آن را دنبال کنيد، پس براي ساختن يک وب سايت هم هدف از ساخت آنرا مشخص کنيد به طور مثال موضوع آن چيست يا چه طرحي مي خواهيد داشته باشه با چه تعداد صفحه.بد نيست که نوع مخاطبين و بيننده ها را هم مشخص کنيد که چه کساني قرار است از سايت شما استفاده کنند.

شما مي توانيد در ابتدا از يک سايت شخصي شروع کنيد، فکر کنم با پيشرفت تکنولوژي کامپيوتر و اينترنت در آينده نزديک هر کسي مانند شناسنامه بايد يک سايت براي معرفي خود داشته باشد. هميشه سعي کنيد تا مطالب را متناسب با مضمون سايت انتخاب کنيد و در هر قسمت يک هدف را دنبال کنيد که بيننده گيج و فراري نشود. اگر سايت شما شخصي است و در آن خاطرات، عکسهاي خود يا دوستانتان را گذاشته ايد پس ديگرنبايد تبليغ محصولات توليدی را اضافه کنيد يا بالعکس.

چرا دانستن هدف طراحی سایت مهم است؟

طراحی وب فرآیند ایجاد راه حل برای یک موضوع و استفاده از یک صفحه وب به عنوان وسیله ارتباطی است. اگر طراحی وب سایت وردپرس به بهبود تعامل با مخاطبان کمک نکند، طراحی با شکست مواجه خواهد شد. اگر سایت شما با هدف درستی طراحی نشود هرگز نمی‌توانید مشتری و مخاطب خود را بدست آورید. چرا که کاربران به محض اینکه احساس کنند نمی‌توانند خواسته و نیاز خود را در سایت شما برطرف سازند، از آن خارج می شوند.

برخی از حقایق نه چندان تعجب آور در خصوص طراحی وب سایت عبارت است از:

 1. بازدید کنندگان حتی متوجه طراحی زیبای سایت شما نمی‌شوند.
 2. وب سایت هایی که ظاهر زیبایی ندارند برای یک مشتری بهتر عمل می‌کنند.
 3. طراحان نمی‌توانند بفهمند چه کسی از سایت بازدید می‌کند.

غالباً، طراحان هنگام قرار گرفتن در یک صفحه وب، کاری که می‌خواهند بازدیدکننده انجام دهند را فراموش می‌کنند. به همین خاطر باید با افراد حرفه ای در این زمینه همکاری کنید. طراحی وب باید با هدف ایجاد تعامل با مخاطب باشد. پس اولین هدف اصلی ایجاد وب سایت، جلب توجه مخاطبان اینترنت است. در ادامه به هدف ایجاد برخی از وب سایت ها در زمینه های مختلف می پردازیم.

حتما بخوانید: روش های طراحی سایت [+بررسی ۱۰ روش پرکاربرد]

تعیین اهداف سایت

اهداف شرکت های طراحی سایت­ مختلف متفاوت است، به طوری که اهداف شما بسته به نوع کسب و کار شما متفاوت است. بنابراین هنگام تنظیم اهداف، باید اطمینان حاصل کنید که آنها SMART هستند:

 مشخص باشد: “افزایش ترافیک وب سایت”، یک هدف خاص نیست و اینکه چطور به آن برسید بی اهمیت است. اما افزایش ۶ ماهه ترافیک سایت با حجم ۵۰ درصد، به شما کمک می­کند که به آن چیزی که به دنبالش هستید برسید و نیز امکان اندازه گیری هدفتان را به شما می­دهد.

قابل اندازه گیری باشد: تنها راه ردیابی پیشرفت اهداف شما این است که آن را اندازه ­گیری کنید. مثلا شما با دیدن تعداد کیلک­ها می­توانید ببیند که مشتری­ها درگیر سایت شما هستند و یا در خبرنامه شما ثبت نام کرده اند. مقدار را برای رسیدن به هدف خود مشخص کنید برای مثال “دستیابی به ۲۰۰۰ ثبت نام جدید برای خبرنامه در ۱۲ ماه”.

قابل دست یابی باشد: هدف باید قابل دستیابی باشد  اما به این معنی نیست که رسیدن به هدف راحت باشد، بلکه هدف شما نیاز به توجه و تلاش شما دارد و این باعت می­شود مهارت شما توسعه یابد. اگر هدفتان بزرگ باشد آن را به بخش های کوچک و قابل کنترل تقسیم کنید.

مرتبط بودن: اهداف شما با رشد کسب و کار شما و همچنین استفاده از آنها مرتبط باشد، چرا که به شما و تیم شما در رسیدن به اهدافتان کمک می­کند.دارای زمان بندی باشد: در نهایت، شما باید یک زمان بندی برای هدف طراحی سایت چیست خود ایجاد کنید، مثلا در ماه آینده فروش X را ۲۰٪ افزایش دهید تا بتوانید آن را دقیقا پیگیری کنید. و هدف شما باید در یک زمان مشخص مثلا در چند هفته، چند ماه یا سال قابل دست یابی باشد

بررسی اهداف وب سایت های مختلف

انواع وب سایت های مختلف بسته به اینکه چه مخطبانی دارند ، اهداف مختلفی دارند. برخی وب سایت ها به سمت فروش محصولات و برخی وب سایت ها به سمت ارائه اطلاعات یا خدمات گرایش دارند، در حالی که برخی دیگر صرفاً برای سرگرمی هستند. بیایید نگاهی به اهداف برخی از انواع وب سایت های مختلف موجود بیاندازیم.

 • هدف از طراحی سایت شرکتی

وب سایت شرکت، نمایندگی رسمی آنلاین یک شرکت است. سایت شرکتی شامل اطلاعات جامعی در مورد خود شرکت، در مورد دامنه فعالیت ها، محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت است. معمولا وب سایت شرکتی یا سازمانی دارای کاتالوگ محصولات و لیستی از خدمات اضافی مانند نظرسنجی، خبرنامه و موارد مشابه است. هدف از طراحی وب سایت شرکتی این است که محصولات خود را بفروشید، تحقیقات بازاریابی و تبلیغات انجام دهید، اخبار را برای بازدید کنندگان ارسال کنید، بازخورد مشتری را ببینید، رای گیری و کارهای دیگر را انجام دهید. بنابراین هنگام ایجاد وب سایت باید توجه ویژه ای به طراحی سایت شرکتی داشته باشید.

حتما بخوانید: اصل جذابیت در طراحی سایت [+معرفی ۱۲ اصل برتر]

 • هدف از طراحی وب سایت شخصی

یک سایت شخصی فرصتی عالی برای ابراز وجود، ارتقا تجارت یا استعدادهای خود است. گاهی اوقات وب سایت های مربوط به نمونه کار و همچنین وبلاگ ها مانند سایت های شخصی عمل می‌کنند. به طور معمول، وب سایت شخصی توسط شخصی خاص مانند یک هنرمند، موسیقی‌دان، عکاس یا … ایجاد می‌شود که به تبلیغ شخصی علاقه مند است.

معمولاً یک وب سایت شخصی بزرگ نیست و حاوی اطلاعات شخصی، بیوگرافی یا اطلاعاتی درباره خدمات ارائه شده توسط مالک وب سایت است. هدف از طراحی سایت شخصی غالبا ارتقا فعالیت های خود شخص، یافتن حامیان مالی در صورت انجام کاری خاص و … می‌باشد.

 • هدف وب سایت های سرگرمی

همانطور که از نامش مشخص است این وب سایت ها برای سرگرمی بازدیدکنندگان دنیای وب طراحی می‌شوند، بنابراین مبتنی بر ارائه اطلاعات سرگرم کننده، تصاویر و خدمات آنلاین تعاملی هستند. شما می‌توانید به راحتی در یک وب سایت سرگرمی، مواردی مانند تصاویر، انیمیشن، اطلاعات سرگرمی، اتاق گفتگوی تعاملی، بازی های آنلاین، گالری عکس، نقاشی، فیلم و غیره را مشاهده کنید.

درست است که هدف از طراحی سایت های سرگرمی می‌تواند متفاوت باشد. اما هدف اصلی جذب بازدید کننده با استفاده از موضوعات جذاب، جلوه های انیمیشن و خدمات تعاملی است. همچنین شما به عنوان شخصی که یک سایت سرگرمی دارد، می‌توانید با توجه به مشخصات کسب و کارتان، تبلیغات کاملا موثری را در صفحه سایت خود قرار داده و از این طریق سودآوری داشته باشید.

حتما بخوانید: عوامل موثر در قیمت طراحی سایت وردپرس [۱۵ مورد]

 • هدف وب سایت های فروشگاهی

 • هدف از طراحی وب سایت های فروشگاهی، فروش محصولات به کاربران است.
 • موفق ترین وب سایت ها برای دستیابی به درصد بالایی از خریدها ، با دقت بهینه شده اند.
 • برای دستیابی به موفقیت، وب سایت های فروشگاهی باید تمام جدیدترین تکنیک های بستن و فروش آنلاین را که ثابت شده باعث افزایش شانس خرید یک بازدید کننده می شوند، ادغام کنند.

بسیاری از عناصر مهم وجود دارد که به ایجاد یک وب سایت موفقیت آمیز فروشگاهی منجر می شود مانند

 • اسان کردن مراحل خرید و تسویه حساب تنها با چند کلیک
 • ساخت وب سایت سریع و جذاب با دسته بندی های مختلف
 • افزایش فروش کاربران روی محصولات مرتبط
 • ایجاد انگیزه در خریداران
 • جذب دوباره خریداران گذشته و ترغیب خرید بازدیدکنندگانی که هنوز خریدی انجام نداده اند ، با استفاده از گزینه های پرداخت مناسب و طرح های تشویقی و یا تخفیف های ویژه
 • هدف از طراحی سایت تجاری

سایت های تجاری ابزاری منحصر به فرد برای ارائه و ارتقا تجارت، تنظیم جریان اطلاعات و فرآیندهای تجاری شما هستند. هدف از طراحی سایت تجاری تعامل میان مشتری و صاحب فروشگاه و به منظور منطقی سازی عملکرد شرکت می باشد. سایت های تجاری به مشتریان امکان خرید کالاها و خدمات را با کمک سیستم های پرداخت الکترونیکی بدون خروج از خانه فراهم می‌ کنند. فعالیت ها و دامنه خدمات خود را ارائه می‌ دهند و برای جذب مشتری تبلیغات آنلاین می‌ کنند. به همین جهت اول از همه، هدف یک وب سایت تجاری افزایش تعداد مشتریان موجود است و در همین راستا باید برای ایجاد تعامل و برقراری ارتباط موثر با مخاطب طراحی شود. در واقع هدف طراحی سایت تجاری باید مبتنی بر خدمات باشد که بازدیدکنندگان وب سایت را متقاعد کند که باید مشتری شما شوند.

خدمات: طراحی سایت در زنجان [طراحی سایت فروشگاهی و شرکتی]

 • هدف از طراحی سایت وبلاگی

وبلاگ یا بلاگ که در ابتدا به معنی دفترچه خاطرات آنلاین معرفی شد، از دو واژه Web که شبکه جهانی اطلاعات معنی می شود و Log که به فایل هایی گفته می شود که تمام اتفاقاتی که در یک کامپیوتر می افتد را ثبت می کند. امروزه وبلاگ ها با استفاده از تعدادی سرویس رایگان ، مانند wordpress.com ، می توانند خیلی آسان راه اندازی شوند.

بسیاری از وبلاگ های شخصی و حرفه ای وجود دارند که خواندن آنها سرگرم کننده هستند یا به عنوان یک ژورنال آنلاین استفاده شوند یا توسط شرکت ها استفاده شوند تا مشتریان خود را نسبت به آنچه اتفاق می افتد پایدار نگه دارند.

 • هدف وب سایت های شبکه های اجتماعی

هدف وب سایت های شبکه های اجتماعی سهولت اشتراک و ارتباط با دوستان ، خانواده ، همکاران ، آشنایان و حتی افراد غریبه است. وب سایت های رسانه های اجتماعی کار سریع و آسان را از ایجاد شبکه ای از اتصالات انجام می دهند تا ارتباط برقرار شود، تجربیات روزانه، عکس ها، علاقه ها، تنظیمات برگزیده و غیره را به اشتراک بگذارید. شبکه های اجتماعی می توانند برای اهداف شخصی و تجاری استفاده شوند.

مشاغل از شبکه های اجتماعی برای ایجاد ارتباط مستقیم با مشتریان استفاده می کنند که به آنها اجازه می دهد تا در مورد محصولات و خدمات خود بازخورد کسب کنند و به آنها اجازه می دهد اطلاعات بیشتری راجع به آنچه مشتریانشان واقعاً نیاز دارند و می خواهند کسب کنند.

خدمات: طراحی سایت در اراک [طراحی سایت شرکتی و فروشگاهی اراک]

 • هدف از طراحی سایت آموزشی

موسسات آموزشی مدرن شروع به درک مزایای متعدد استفاده از آموزش آنلاین و شبکه های اجتماعی کرده اند. چرا که یک وب سایت آموزشی می‌تواند اطلاعاتی را در مورد دوره ها، شرایط برنامه، اساتید، امتحانات و موارد دیگر ارائه دهد. وب سایت های آموزشی کاملاً خاص هستند و شواهد واضح و روشنی از قابلیت اطمینان و کیفیت آن ها وجود دارد. هدف از طراحی وب سایت آموزشی دسترسی گسترده و با کیفیت به محصولات آموزشی موجود، تحریک روند ایجاد محصولات نوآورانه آموزشی، کمک به ارتقا فرآیند آموزشی و پشتیبانی می‌باشد.

 • هدف از طراحی سایت نمونه کار

وب سایت نمونه کار همانگونه که از نامش مشخص است، نمایش کوچکی از نمونه کارهای یک فرد (طراح، عکاس، هنرمند، مدیر وب سایت) یا یک تیم در یک حوزه خاص است. در حالت ایده آل، این یک پروژه خلاقانه است که برای انعکاس تجربه مالک و نشان دادن مهارت های او طراحی شده است. عنصر اصلی چنین وب سایت هایی گالری (کارهای انجام شده) است. هدف از طراحی وب سایت نمونه کار دریافت سفارشات و جذب مشتریان جدید، فروش آثار خود (در صورت ارائه کالاهای آماده)، کسب شهرت در صنعت و ایجاد ارتباطات مفید است.

 • هدف از طراحی سایت اطلاعاتی

وب سایت اطلاعاتی یک پورتال بزرگ است که مسئولیت سازماندهی، ادغام و به روز رسانی منابع و خدمات مختلف را دارد. وب سایت اطلاعاتی حاوی مقدار بسیار زیادی از محتوای منحصر به فرد است. این مدل سایت ها دارای ساختار پیچیده‌ای هستند و شامل خدمات تعاملی گوناگون می‌ شوند. این وب سایت ها برای تعداد زیادی بازدید کننده طراحی شده اند. بنابراین هدف از طراحی سایت اطلاعات محور، انتقال اطلاعات مفید و خاص به کاربر و مخاطب است تا خواننده چیز جدیدی یاد بگیرد یا موضوع را بهتر درک کند. این وب سایت ها به اطلاعات عملیاتی بیشتری متصل هستند و ممکن است حاوی نحوه انجام، نکات، اصلاح، راهنمایی، اطلاعات پشتیبانی، دستورالعمل ها و غیره باشند.

خدمات: طراحی سایت در گرگان [بهترین شرکت طراحی سایت گرگان]

مشتریان و بازدیدکنندگان را از اهداف خود مطلع کنید

پس از اینکه اهداف وب سایت را برای خودتان مشخص کردید و متوجه شدید که چرا باید سایت داشته باشید، بهتر است این اهداف و برنامه‌ها را برای کسانی که از سایت شما بازدید می‌کنند نیز روشن و واضح مشخص کنید. برای انجام این کار، راه‌های بسیاری پیش رو خواهید داشت که در ادامه برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌ کنیم:

 • صفحه اصلی جذاب: اثر گذارترین بخش هر وب سایت، همان صفحه اصلی است که کاربر در قدم اول با آن رو به رو می‌ شود و تصمیم می‌ گیرد که در آن بماند یا آن را ترک کند.
 • محتوای کاربر پسند تولید کنید: شاید مهم‌ ترین دلیلی که بتوانید کاربران خود را راضی کنید و آن‌ ها را پا بند سایت خود کنید، تولید محتوای کاربردی و جذاب است.
 • جذابیت بصری: دلیل دیگری که بدون شک کار آمد است استفاده از تصاویر است. می‌ توانید با این کار اطلاعات زیادی از اهداف خود در اختیار کاربران قرار دهید.

با رعایت همین نکات ساده، به راحتی می‌توانید بازدهی آن را مشاهده کنید و از نتایج حاصل شده لذت ببرید. به همین ترتیب نیز می توانید مشتریان و بازدیدکنندگان را از اهداف خود مطلع کنید و لازم نیست برای این کار تلاش بی وقفه ای انجام دهید.

جمع بندی

احتمالا با مطالعه این مقاله، فکر داشتن یک وب سایت در ذهن شما ایجاد شده است و می خواهید اهداف خود را برای راه اندازی آن مشخص کنید. اگر به دنبال راه اندازی وب سایت وردپرسی در هر زمینه ای به خصوص طراحی سایت آموزشگاهی و سایت فروشگاهی هستید، می توانید به لوین سایت اعتماد کنید. تیم طراحی سایت ما به صورت حرفه ای و با قالب و افزونه های رسمی برای مشتریان خود وب سایت طراحی می کند. قیمت مناسب و تضمین کیفیت شعار لوین سایت است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط