طراحی سایت چیست

در حال حاضر بسیاری از کسب‌وکارها به سمت اینترنتی شدن حرکت کرده‌اند. در این میان طراحی وب سایت رونق بسیاری پیدا کرده است. اما طراحی سایت چیست؟ از کجا آغاز می‌شود و هزینه آن چه‌قدر است؟ چگونه می‌توان این تخصص پول‌ساز را فرا گرفت؟ در این مقاله قصد داریم تا به تمام سوالات از این دست پاسخ دهیم. اما در ابتدا باید بدانیم که چرا وب‌سایت به وجود آمد.
از زمانی که انسان‌ها شروع به زیستن بر روی کره زمین کردند، تامین نیازها یکی از دغدغه‌های اصلی آن‌ها بود. در گذشته برای بقا به شکار می‌پرداختند و باید ساعت‌های متوالی منتظر شکار می‌ماندند. پس از آن به سمت کشاورزی پیش رفتند که تا حدودی مشکلات را حل می‌کرد.
پیشرفت انسان‌ها در نهایت باعث ایجاد راحتی می‌شد. در حال حاضر هر شخص برای تامین خوراک نه به کشاورزی می‌رود و نه به شکار و با مراجعه به فروشگاه محصول مورد نیاز خود را تهیه می‌کند. با این حال این، آخر کار نبود و برای راحتی بیشتر دنیای وب به وجود آمد. هر شخص به راحتی می‌توانست نیاز‌های خود را از طریق دنیای وب تامین کند.

طراحی وبسایت چیست

سایت چیست؟

می‌توان وب‌سایت را دقیقا همانند یه فروشگاه سنتی تشبیه کرد. یک فروشگاه سنتی دارای یک آدرس مکانی خاص، ویترین برای جذب مشتری، بخش‌های مختلف از جمله فروشندگان، بخش مالی و … است. یک وب‌سایت نیز مجموعه‌ای از صفحات به هم پوسته و متصل است که شامل تصویر، متن، ویدئو و … می‌شود. بهتر است سریع‌تر با مفهوم طراحی سایت آشنا شویم.

طراحی سایت چیست؟

طراحی وب سایت (Web Design) به تمام مراحل طراحی و ساخت پایگاه اینترنتی یا سایت گفته می‌شود. وظیفه این پایگاه معرفی شرکت، اطلاع رسانی و فروش محصول است. طراحی وب‌سایت یک پروسه شامل ساخت صفحات، تولید محتوا متنی و تصویری و در نهایت، ارائه خدمت است. حال که با مفهوم کلی طراحی سایت آشنا شدیم خالی از لطف نیست که به تاریخچه طراحی سایت بپردازیم.

 

تاریخچه طراحی سایت

در سال 1991 بود که نخستین وب‌سایت به ثبت رسید. این وب‌سایت توسط شخصی به نام تیم برنرزلی Tim Berners-lee ساخته شد. همانطور که هیچ علمی در ابتدا به شکلی که اکنون مورد استفاده است نبوده، این وب‌سایت هم با وب‌سایت های امروزی بسیار متفاوت است. در این وب‌سایت ساده هیچ‌گونه گرافیک حتی عکسی وجود ندارد. می‌توانید این وب‌سایت را از اینجا مشاهده کنید. خب حال وقت آن است تا به انواع سایت بپردازیم.

به طور میانگین گوگل در ماه بیش از 92 میلیارد بار توسط کاربران بازدید می‌شود. پس از آن یوتیوب با 34 میلیارد بازدید در رتبه دوم قرار دارد.

انواع طراحی سایت

سایت‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. اولین دسته وب‌سایت‌های ایستا یا استاتیک هستند و دسته دیگر وب‌سایت‌های پویا یا داینامیک.

وب سایت استاتیک

وب‌سایت‌های ایستا، وب‌سایت‌هایی هستند که اطلاعات یک بار جمع آوری می‌شود و هر صفحه به صورت جداگانه طراحی می‌شود. پس از تحویل آن برای تغییر در هر بخش، باید از برنامه‌نویس کمک بگیرید و بدون دانش برنامه‌نویسی تغییر در محتوا سایت غیرممکن خواهد بود. به همین دلیل است که هزینه‌های طراحی وب‌سایت و هزینه‌های جانبی آن بسیار بیشتر از هزینه طراحی سایت پویا است.

 

وب سایت دینامیک

اما در مقابل وب‌سایت‌های داینامیک یا پویا وب‌سایت‌هایی هستند که می‌توان بدون داشتن دانش برنامه نویسی و از طریق داشبورد مدیریتی که برای آن طراحی شده است، تغییرات را اعمال کرد. این وب‌سایت‌ها برای سئو مناسب‌ترند. به این دلیل که می‌توان به طور مستمر آن را به‌روز رسانی کرد. همان‌طور که در بالا اشاره شد می‌توان بدون نیاز به برنامه‌نویسی و آشنایی با کدها بدون هیچ هزینه تغییرات را اعمال کرد. طراحی سایت با وردپرس که  در این دسته قرار دارد یکی از خدمات شرکت نرم‌افزاری ویستا در زمینه طراحی سایت است.
حتما این سوال برایتان پیش آمده که کدام نوع وب‌سایت با توجه به شرایط شما مناسب‌تر است؟ این سوالی است که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

استراتژی طراحی سایت

اینکه چه وب‌سایتی برای شما مناسب‌تر است به استراتژی کسب‌و‌کار شما باز می‌گردد. استراتژی طراحی وب‌سایت، برنامه عملیاتی یا نقشه راهی است که برای دستیابی به اهداف اصلی کسب‌و‌کار طراحی شده است. اینکه تمام بخش‌های وب‌سایت در جهت دستیابی به هدف اصلی وب‌سایت فعالیت کنند. این فعالیت‌ها باید مطابق با چشم‌انداز و برند شما باشند.

هدف از طراحی سایت چیست

هدف از طراحی وب‌سایت معرفی برند یا به عبارتی برندینگ است یا اینکه قصد دارید  یک وب‌سایت رزومه برای خود ایجاد کنید. خدمتی را برای فروش ارائه کنید یا محصولی را به فروش برسانید.

 

مشتریان کجا به دنبال محصولات شما می گردند

اگر مشتریان شما در اینترنت و در موتور‌های جستجو به دنبال محصولی مانند محصول شما می‌گردند، باید وب‌سایت خود را داینامیک طراحی کنید و روی سئو آن متمرکز شوید. در غیر این صورت وب‌سایت‌های استاتیک گزینه مناسبی هستند.
سوالاتی که در بالا مطرح شد از جمله سوالاتی هستند که باید به آن‌ها پاسخ دهید. در غیر این صورت پس از طراحی سایت با هزار سوال بدون جواب خواهید ماند و عملا وب‌سایت شما کاری از پیش نخواهد برد.

آموزش طراحی سایت

اما تمام افراد نیاز به وب‌سایت ندارند. بسیاری از افراد به دنبال آموزش طراحی وب‌سایت و در نهایت بدست آوردن پروژه طراحی سایت هستند. در این بخش به معرفی منابع فارسی و انگلیسی زبان خواهیم پرداخت که می‌توانند برای آموزش طراحی سایت به شما کمک کنند.

منبع فارسی

برای آنکه بتوانید به منابع فارسی زبان آموزش طراحی سایت دست یابید چندین راه وجود دارد.
گوگل: قطعا جستجو در گوگل باعث می‌شود تا بتوانید با بسیاری از وب‌سایت‌ها که طراحی سایت را آموزش می‌دهند آشنا شوید. بسیاری از این وب‌سایت‌ها به صورت رایگان به شما آموزش می‌دهند و بسیاری دیگر دوره‌هایی را به فروش می‌رسانند.
فرادرس: وب‌سایت فرادرس یکی از وب‌سایت‌های فارسی زبان است که در زمینه آموزش فعالیت می‌کند. آموزش طراحی سایت در این وب‌سایت از اساتید مختلف وجود دارد.
کلیک سایت: فعالیت اصلی کلیک سایت در زمینه آموزش طراحی سایت و آموزش زبان‌های مختلف است. اگر نیاز دارید می‌توانید وارد این سایت شوید و دوره‌های مختلف این وب‌سایت را مشاهده کنید.

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.